انواع چوب در صنعت مبل

انواع چوب در صنعت مبل

از آنجایی که در صنعت مبلمان قسمت اصلی کار از چوب تهیه می شود، کیفیت چوب اهمیت بسیاری دارد. چوبی که در ساخت بدنه یک مبل به کار می رود، باید استحکام زیادی داشته باشد و به همین علت در تولیدیهای مبل شهرستان ملایر بیشتر از چوب درخت گردو که بسیار محکم است و حشرات میلی به خوردن آن ندارند استفاده می شود.
چوب گردو :

چوب درخت گردو، چوبی نیمه سنگین و سخت و تلخ می باشد و حشرات چوب خوار تمایلی به خوردن آن ندارند. چوب گردو چوبی ریز بافت و نقوشی زیبا و به رنگ قهوه ای تیره است. به دلیل استحکام خوب از چوب گردو در اسکلت مبل استفاده می شود. در شهرستان ملایر و اطراف آن درخت گردو فراوان است و استفاده از چوب آن در این صنعت بیشتر از سایر چوب ها می باشد. علاوه بر صنایع مبل چوب گردو در کارهای تزئینی و فانتزی نیز کاربرد دارد و در ساخت تجهیزات موسیقی و مجسمه و معرق کاری نیز به وفور استفاده می شود.
چوب راش :

چوب درخت راش، چوبی نیمه سنگین و سخت می باشد. به دلیل سختی نسبتا زیاد حشرات و قارچ ها نمی توانند به این چوب آسیب بزنند.رنگ آن کرم مایل به قرمز می باشد. دو نوع چوب راش مورد استفاده در صنعت مبل می باشد، یک نوع راش ایرانی و نوع بعدی وارداتی است که از کشور های آذربایجان و گرجستان می باشد.چوب راش گرجستانی از ابعاد و رطوبت مناسبی برخوردار است که در صنایع مبلمان ضایعات کمتری دارد.چوب راش گرجستانی کیفیت بسیار خوبی دارد و مبل های ساخته شده  از این نوع چوب وزن سنگین تری نسبت به چوب های دیگر دارد.در بیشتر تولیدی های مبل ملایر از این نوع چوب استفاده می کنند.
چوب توسکا :

یکی دیگر از چوب هایی که در صنایع مبل و صنایع چوبی استفاده می شود چوب توسکا می باشد که در ایران هم بسیار زیاد است.این نوع چوب از چوب های نیمه سنگین تا سبک میاشد و مبل ساخته شده ازین چوب قیمت بالایی ندارد. دو نوع چوب توسکا عرضه می شود ،ییلاقی و قشلاقی. و در مجاورت با آب از مقاومت بالایی برخوردار است.
چوب روسی :

به چوب هایی که از کشور روسیه وارد می شود چوب روسی گفته می شود. چوب های روسی وارداتی رنگ سفید دارند. چوب روسی از گونه های مختلفی از نراد و کاج می باشد. چوب روسی از ترک های کمتری برخوردار است. این چوب به علت خاصیت ارتجاعی و استحکام آن، چوب مورد علاقه نجاران میباشد. در ضمن این چوب هم بعلت بافت نرم آن برای استفاده در قسمت های رنگی کار توصیه نمیگردد. چوب روسی شامل : انواع تخته ، گره ، الوار از گونه های مختلف چوبهای کاج ، راش ، بلوط و غیره می شود . این چوب به علت سبکی و ضریب الاستیسیته بالا از بهترین چوبها برای اسکلت ساختمان هاست. الیاف بلند و خمیر سفید آن در کاغذسازی مصرف فراوان دارد. در ایران این چوب غالبا در صنایع مبلمان استفاده می شود.
چوب ملچ :

چوب ملچ، چوبی خوش نقش و درشت بافت و از جمله چوب های زیبا می باشد. چوب ملچ مقاوم و نمیه سنگین و بادوام می باشد. این چوب به سبب نقش و  رنگ زیبا در صنایع روکش سازی، ادوات ورزشی، در ساخت تخته چند لایه، مبلمان، قایق سازی، خراطی پایه ها، نرده ها، درهای خاص استفاده می شود. این چوب به رنگ قهوه ای مایل به قرمز است.
چوب افرا :

درخت افرا در جنگل های شمال ایران فراوان است و در خاک های اسیدی می روید. گونه ای ازین درختان در پارک ها و مکان های تفریحی کاشته می شود. افرا گونه های مختلفی در ایران دارد، افرا پلت ، افرا شیردار ، افرا کیکم. یکی از آنها که فراوان می باشد افرا پلت می باشد. چوب درون نامشخص دارد. و رنگ چوب آن سفید مایل به کرم با درخشنگی کم
و بیش صدفی است. چوبی نیمه سنگین با پرداخت آسان و هم كشیدگی كم باعث شده تا در صنعت مبلمان و روكش گیری جایگاه ویژه ای داشته باشد. از این چوب در صنعت مبل ملایر استفاده می شود.
چوب بلوط :

چوب بلوط، چوبی به رنگ قهوه ای و تیره، با دوام و درشت بافت است. چوبی نسبتا نیمه سخت و نیمه سنگین تا سنگین می باشد. در برار سایش مقاومت زیادی دارد و بهترین چوب برای کفپوش و ساخت مبلمان و تهیه روکش و تراورس(چوب های نصب شده در زیر ریل راه آهن) و مدل سازی است.از چوب بلوط برای ساخت کشتی های جنگی و بازرگانی استفاده میشده است.
چوب آکاژو :

چوب آکاژو به دو دسته آفریقایی و آمریکایی تقسیم می شوند. در ایران نوع آفریقایی بیشتر می باشد. درون چوب قرمز رنگ و بیرون چوب رنگ سفید مایل به صورتی دارد. بافت چوب یکدست و درخشان که با تغییر جهت نور درخشش متفاوتی دارد. در دنیا پر مصرفترین نوع چوب در زمینه روکش های قیمتی می باشد. پس از خشک شدن کمتر دچار عیب می شود. ضربه پذیری خوب، پرداخت عالی، پیچ خوری و میخ خوری بالا از خصوصیات بارز این نوع چوب است. در تهیه روکش و مبل سازی بیشترین را داراست.
چوب چنار :

چوب چنار رنگی سفید روشن تا قرمز مایل به قهوه ای است و لکه های قهوه ای صدفی دارد. این نوع چوب نیمه سخت و سنگین و با دوام می باشد. از آن در مبل سازی و زیر سازی وسایل چوبی ابزار، صندلی، غربال، ساخت دربهای اماکن متبرکه و صندوق استفاده می شود.
چوب آبنوس :

درخت آبنوس سیاه رنگ و با چگالی بالا و خوش بو. تنه داخلی درخت رنگ های مختلف زرد سفید تا قهوه ای و سیاه دیده می شود. از انواع مختلف چوب آبنوس، آبنوس سیاه، آبنوس مرمری، آبنوس کاکی. آبنوس به دلیل مقاومت و سختی و استحکام چوب، وسایلی نظیر مبلمان ، میز و صندلی و پیانو مورد استفاده قرار میگیرد.