شستشوی مبلمان خانگی

شستشوی مبلمان خانگی

باگذشت زمان استفاده افراد از مبل بسیار بالا رفته است و طول روز نیز افراد وقت زیادی را از مبل استفاده می کنند که همین عامل میزان الودگی وکثیفی و لک شدن مبل را تا حد زیادی افزایش می دهد. ازطرفی خانواده هایی که بچه کوچک دارند به دلیل شیطنت های کودک بامشکل کثیف شدن مبل ها رو به رو میشوند. در گذشته به هردلیلی که بود از مبل کمتر استفاده می شد و بیشتر خانواده ها از مبل در پذیرایی خانه خود استفاده میکردند و با پوشش هایی روی آن را می پوشاندند تا در زمان مهمانی از آن استفاده کنند. این کار ریسک کثیف شدن مبل را کاهش می داد و مبلمان کمتر نیاز به شست و شو داشتند ولی در حال حاضر این گونه نیست و باید روش های شست و شوی مبلمان منزل را آموخت ازطرفی آموزش شست وشوی مبل می تواند در خانه تکانی و سال نو نیز به شما کمک شایانی نماید.

 

همه ما میدانیم که مبل ها از دوقسمت تشکیل شده اند یکی چوب و دیگری پارچه.

روش تمیز کردن هر کدام از این اجزا متفاوت است و باید هنگام تمیز کردن نهایت دقت را کرد برای مثال اگر به قسمت چوبی پایه مبل آب برسد یا با استفاده از آب ان را بشوییم ممکن است قسمت چوبی دچار تورم شود و از شکل خودش خارج شود .

در این مقاله قصد داریم رووش های شست و شوی  مبل را به طور آسان و البته صحیح به شما آموزش دهیم.

برای توضیح این مبحث نیاز به  تقسیم بندی اجزای مبل داریم  همان طور که گفتیم نحوه شست و شوی هر قسمت فرق می کند .

الف-شست و شوی چوب مبل :

 

برای شستن چوب مبل دقت کنید که اصلا نباید هیچ گونه نمی به چوب برسانید و از کشیدن پارچه خیس تاحد امکان خودداری کنید.

همواره گرد و غبار های زیادی روی چوب های مبل مینشیند و اگر کلاف مبل شما منبت شده باشد در لابه لای نقش های ان سرشار از الودگی می شود و پاک کردن این الودگی ها امری ضروری است.

برای پاک کردن این الودگی ها از پاچه خشک کمک بگیرید و ان را روی مبل بکشید و از طرفی برای براق کردن چوب مبل می توانید از مقدار کمی پارافین استفاده کنید .

فقط دقت کنید روغن پارافین به پارچه مبل سرایت نکند.

ب-شست و شوی پارچه مبل

 

پارچه مبل سرشار از منفذ برای مخفی شدن گرد و غبار و موجودات ریز،میکروب ها و قارچ ها هستند لذا نظافت  مبل ها یکی از موضوعات ضروری است.

در صورت عدم نظافت مبلمان این موجودات و گرد و غبار میتوانند باعث الودگی وحساسیت ،قارچ،آسم و بیماری های ریوی و پوستی شوند پس نظافت و شست و شوی مبلمان امری ضروری است.

برای شست وشوی پارچه مبل دو راه کلی وجود دارد که به بررسی آن ها می پردازیم.

 cleaning-furniture.jpg

راه اول شستن با شامپو فرش  :

 

در این روش مقداری شامپو فرش را در آب حل کنید و یک پارچه تمیز بردارید و آن را به محلول آغشته کنید و روی  پارچه مبل بکشید تا آلودگی ها پاک شود در این روش چون مبل آب کشی نمیشود این مولکول های شامپو فرش هستند که میتوانند برای کودکان و افراد مبتلا به آسم و حساسیت مشکل آفرین باشند پس بلافاصله بعد از مالیدن شامپو فرش از جارو برقی استفاده کنید و روی مبل بکشید.قبل از کشیدن شامپو فرش ابتدا مقداری از مبل را با آن بشویید تا اطمینان حاصل کنید که پارچه مبلتان رنگ نمی دهد.

 ggdf.jpg

راه دوم استفاده از بخار شوی :

 

این روش ساده است بخارشورا بردارید و روی مبل بکشید ‌‌.

مزیت این روش این است که خبری از مواد شیمیایی نیست پس خبری از بیماری های نامبرده شده نیست واز طرفی دمای بالای بخار ،قارچ ها و موجودات ریز را نیز ازبین میبرد.