قیمت و خرید مبل استیل

قیمت و خرید مبل استیل

 

ما در کتاب چوب و مبلمان زیتون در این مقاله قصد داریم که نکات و معیارها و استانداردهایی که در هنگام خرید مبل استیل باید رعایت کنید را برای شما توضیح دهیم تا شما را در امر خرید راهنمایی کرده باشیم.

مبل استیل بهتر است یا مبل سلطنتی؟

مبل استیل بخریم یا مبل سلطنتی؟

مبل استیل چه تفاوت‌هایی با مبل سلطنتی دارد؟

این سؤال‌ها از رایج‌ترین سؤال‌هایی است که از زبان خریداران مبل می‌شنویم. برای همین ما در ابتدای این مقاله می‌خواهیم بگوییم که آیا تفاوتی میان مبل استیل و مبل سلطنتی وجود دارد؟

مبلمان استیل در حقیقت همان مبلمان سلطنتی هستند. در ابتدای ظهور و ورود مبل سلطنتی در بازار ایران مبل‌های جدید که دارای منبت کاری و طراحی بسیار پرکار و زیبا بودند وارد شدند و اما به مرور زمان با توجه به استایل متفاوت و خاصی که این نوع مبلمان داشتند (کلمه استایل یا style یک کلمه انگلیسی است به معنی سبک است ) به مرور با تغییر تلفظ استایل به استیل تبدیل شد. این گونه شد که ما با دو کلمه مبل سلطنتی و مبل استیل مواجه می‌شویم و اغلب و عامه مردم گمان می‌کنند این دو مبل با هم متفاوت هستند.

کتاب چوب و مبلمان زیتون - مبل استیل

امروزه خرید مبلمان استیل توسط مردم به دلیل داشتن ویژگی‌های منحصر به فرد و همچنین زیبایی بی‌نظیر و خارق‌العاده و از همه مهم‌تر لوکس و تجملاتی بودن ان، رشد چشمگیری داشته است اما قیمت بالای ان و همچنین تنوع انواع مدل‌های آن در بازار سبب شده که مردم برای خرید ان کمی با سردرگمی مواجه شده باشند. در خرید مبلمان استیل واقعاً باید بیش از اندازه به استانداردهای یک مبل استیل خوب توجه کنید زیرا در غیر این صورت هزینه‌ای که شما صرف کردید حرام می‌شود. به همین منظور ما در این مطلب سعی کردیم که به نکات و استانداردها و معیارهایی اشاره کنیم که شما باید در هنگام خرید مبل استیل به آن‌ها توجه کنید تا دیگر خرید شما یک خرید نا رضایت بخش نباشد و همچنین دیگر ضرر مادی نکنید.

 

مبل استیل چه نوع مبلمانی هستند؟

مبلمان استیل به مبلمانی گفته می‌شود که بیشتر اجزا آن از چوب تشکیل شده باشد.منبت کاری انجام شده روی چوب و تاج این مبلمان نمای منحصر به فردی به این مبلمان داده است. در اکثر موارد این مبلمان را در اندازه‌های بزرگ می‌سازند و بدین ترتیب پشتی بلند و صافی هم دارند و به خاطر داشتن فرم مجلسی، شیک و لوکس از آن بیشتر در سالن‌های پذیرایی با مساحت‌های زیاد استفاده می‌کنند. قیمت مبل استیل از سایر انواع مبلمان موجود در بازار نظیر مبل راحتی، مبل کلاسیک و ... بیشتر است و این کاملاً طبیعی است زیرا در ساخت ان از چوب بیشتر استفاده شده و همچنین منبت کاری انجام شده روی ان نیز بیشتر است.

 

مبل استیل

 

نکات مهم در هنگام خرید مبل استیل

اندازه‌گیری فضای مورد استفاده برای مبلمان

یکی از نکاتی که باید در هنگام خرید مبل استیل رعایت کنید اندازه‌گیری فضای مورد نظر برای محل قرارگیری مبل استیل است. هر چقدر این مبلمان زیبا و چشمگیر باشند اما اگر محل قرارگیری ان ها مناسب نباشد و کوچک باشد، سبب می‌شود که فضایی دل زده و تنگ را برایتان ایجاد کند. به همین منظور باید مکانی که قرار است مبل استیل در ان قرار بگیرد را اندازه‌گیری کنید و همچنین باید تمام ابعاد خود مبل را نیز اندازه‌گیری کنید و تعداد ان ها را هم مورد بررسی قرار دهید و مشاهده کنید که آیا این تعداد مبلمان و اندازه آن‌ها برای محلی که برای ان در نظر گرفته‌اید مناسب است یا نه؟زیرا مبلمان استیل به دلیل داشتن تاج‌ها و دسته‌های بزرگ ممکن است در رفت و امد شما مشکل ایجاد کند.

کتاب چوب و مبلمان زیتون - مبل استیل

همچنین باید ورودی‌های خانه اتان را هم اندازه‌گیری کنید به این منظور که آیا مبل استیل که شما خریداری کرده‌اید از ورودی خانه رد می‌شود یا خیر؟ زیرا اگر این مورد را بررسی نکنید سبب می‌شود که شما از خرید با دلی خوش و شادمان برگردید ولی ببینید که از ورودی منزلتان رد نمی‌شود و این موضوع شما را کمی دل سرد کند. پس حتماً این موارد را رعایت کنید.

به شما توصیه می‌کنم که فکر استفاده کردن از مبلمان استیل در فضاهای کوچک را به کلی از سرتان به در کنید.

 

مبلمان در کجا استفاده می‌شوند؟

به طور معمول از مبلمان استیل به خاطر داشتن ظاهر لوکس ان، برای اجرای مراسم رسمی و میهمانی‌ها استفاده می‌شود. ولی برخی از مردم به دلیل علاقه‌مندی زیاد به مبلمان استیل و کمبود فضای منزلشان مجبور می‌شوند از مبلمان استیل به عنوان نشیمن روزانه خود استفاده کنند.

 

پارچه مبلمان استیل

یکی از نقاط برجسته‌ای که سبب می‌شود مبلمان استیل به چشم بیایند پارچه‌های استفاده شده برای ان است. فروشندگان مبلمان استیل برای جذب مشتری خود از واژه پارچه نانو بهره می‌گیرند و به مشتریان خود می‌گویند که مایعات در این نوع پارچه‌ها نفوذ نمی‌کند و برای قانع کردن ان ها آب بر روی پارچه مبلمان می‌ریزند و مشتریان هم می‌بینند که حتی یک قطره هم در پارچه نفوذ نمی‌کند و سبب قانع شدن ان ها در امر خرید می‌شود. اما باید بدانید که درست است که این پارچه‌ها ضد آب هستند اما آب برای مدت کوتاهی روی پارچه باقی می‌ماند و در صورتی که مدت زیادی روی پارچه باقی بماند به داخل پارچه نفوذ خواهد کرد.

 

ضد آب بودن فقط یکی از ویژگی‌های این پارچه هاست. از ویژگی‌های دیگر این مبلمان می‌توان به ضد لکه، ضد چروک، استحکام بیشتر، ضد بو و باکتری ، دوام رنگ و ... اشاره کرد.

 

انتخاب نوع پارچه و مطابقت آن با دیگر وسایل

یکی دیگر از مواردی که باید در هنگام خرید مبل استیل رعایت کنید انتخاب پارچه باکیفیت و مرغوب است. برای همین شما به غیر از آنکه باید به کیفیت پارچه اهمیت دهید باید پارچه‌ای را انتخاب کنید که دارای زیبایی باشد به همین منظور پارچه‌ای شما باید با رنگ مبل، رنگ دیگر وسایل تزئینی مبل، رنگ دیوار، رنگ فرش و در حالت کلی با تم کلی منزل شما همخوانی داشته باشد که در صورت رعایت این امر زیبایی دکوراسیون شما چندین برابر خواهد شد.

 

هماهنگی رنگ پارچه و مبل با رنگ دیوار

ست کردن رنگ مبل با رنگ دیوار خیلی مهم است و شما برای ان که دکوراسیونی منحصر به فرد داشته باشید باید این مورد را رعایت کنید به همین منظور به شما توصیه می‌کنم که اگر رنگ دیوار منازلتان رنگ‌های خنک مانند صورتی و سبز است، مبلمانی با رنگ روشن انتخاب کنید اما اگر رنگ‌های دیوار منازلتان رنگ‌های خاموش مانند بژ، سفید و خاکستری است، مبلمانی با رنگ تیره انتخاب کنید.

 

هماهنگی رنگ پارچه و میزان فضا

اگر برای چیدمان مبلمان استیل فضای بزرگی را در اختیار دارید انتخاب رنگ‌های شکلاتی، قهوه‌ای و خاکستری برای مبلمان استیل انتخاب مناسبی است و اگر فضایی که شما برای محل قرارگیری مبلمان استیل در نظر گرفته‌اید کوچک است از رنگ‌های کرم، سفید و دارچینی استفاده کنید تا فضای کوچک شما را بزرگتر نمایش دهد.

 

انتخاب پارچه مناسب مبل در استفاده از فضا

به طور معمول از پارچه‌های مشبک و گل‌دار برای مبلمان استیل استفاده می‌شود زیرا باعث می‌شود که فضایی منحصر به فردی را ایجاد کند. اما اگر به جای آنکه از مبل‌های استیل در فضای بزرگ استفاده کنید ،قرار شد به علت کمبود جا در خانه‌های امروزی، در فضای کوچک استفاده کنید بهتر است از پارچه‌های ساده و یا پارچه‌های مخملی و پرز دار استفاده کنید.

 

همچنین می‌توانید از پارچه‌های طرح دار و مخملی مات و بدون پرز استفاده کنید که این مدل متناسب فضاهای بزرگ‌تر است به همین منظور میزان فضایی که برای چیدمان مبل استیل در نظر دارید در انتخاب پارچه اهمیت بسزایی دارد زیرا در زیباتر شدن منزل شما تأثیر زیادی دارد.

 

مبل استیل - رنگ مبل

 

توجه به کیفیت پارچه

یکی دیگر از مواردی که باید در هنگام خرید مبل استیل رعایت کنید کیفیت پارچه است. اکثر مردم به جای آنکه کیفیت پارچه برایشان مهم باشد ظاهر پارچه برایشان در اولویت قرار دارد و این عادت سبب می‌شود پس از مدتی که از خرید مبل بگذرد پارچه ظاهر زیبای خود را به دلیل کیفت پایین و نامرغوب بودن از دست بدهد و سبب دل سرد شدن شما از خریدتان شود پس برای خرید پارچه‌ای مرغوب موارد زیر را رعایت کنید تا از خریدتان هرگز دل سرد نشوید.

 

محل دوخت پارچه را بررسی کنید

 اگر از پارچه‌های پرزدار و مخمل در مبلمان استیل شما استفاده شده برای آنکه کیفیت ان را بسنجید کافی است که دستی روی پارچه آن بکشید اگر سریع و بدون تأخیر به حالت اولیه برگردد نشان از با کیفیت بودن پارچه استفاده شده است و اگر با تأخیر به حالت اولیه برگشت نشان از بی‌کیفیت بودن ان است.

 

 همچنین باید به تراکم پارچه استفاده شده در مبلمان استیل توجه کنید. اغلب پارچه‌های سنگین‌تر و با تراکم بیشتر از پارچه‌هایی که سبک‌تر و کم تراکم هستند بهتر است و در نتیجه کیفیت پارچه آن بالا خواهد بود. پارچه‌های کم تراکم در اثر نشستن‌های مکرر زیبایی خود را از دست می‌دهند.

مشخص کردن زمان استفاده از مبل استیل

اگر شما از آن دسته آدم‌هایی هستید که خیلی به تغییر دکوراسیون منازلتان علاقه‌مند هستید و خیلی زود از چیدمان منازلتان خسته می‌شوید به شما توصیه می‌کنم که هزینه زیادی را صرف خرید مبلمان استیل نکنید زیرا این دسته از مبلمان به طبع هزینه بالاتری از سایر مبلمان موجود در بازار دارند.

 

انتخاب چوب مناسب

قسمت زیادی از این مبلمان را چوب تشکیل می‌دهد به همین منظور استفاده از چوبی مرغوب و باکیفیت در مبلمان استیل بسیار بیشتر از سایر مبلمان دیگر در اولویت و اهمیت قرار دارد. زیرا مبلمان استیلی که از چوب باکیفیت و مرغوب استفاده نمی‌کنند برای مدت زمان زیادی دوام نمی‌آورند. برای ساخت کلاف مبلمان استیل از چوب‌های زیادی مانند توسکا، ممرز،چنار،افرا،گردو و راش استفاده می‌کنند که بهترین نوع ان ها چوب راش و گردو است.

در حال حاضر در ایران استفاده از کلاف چوبی به همراه رزین بسیار زیاد شده است. استفاده از چوب و رزین در مبل استیل باعث می‌شود قیمت و کیفیت مبل بسیار کمتر شود و همچنین وزن مبلمان بسیار بیشتر خواهد شد. اما نتیجه استفاده و ترکیب چوب و رزین در مبل استیل باعث کاهش قیمت مبل و آماده شدن سریع آن می‌گردد.

 

قطعاً نمی‌توان از هنر دست و منبت‌کاری روی چوب و چشم نوازی آن گذر کرد و ارزش آن را نادیده گرفت. البته این نوع مبلمان ها برای خانواده‌هایی که قصد خرید مبل استیل دارند اما از پس هزینه سنگین آن برنمی‌آیند بسیار گزینه مناسبی است.

 

 

اگر از ایراداتی که چوب و رزین نسبت به کلاف یکپارچه چوب دارد بگذریم ، باید یادآور شوم که هوشیار باشید. متأسفانه برخی از تولیدکنندگان و یا نمایشگاه داران مبلمان واقعیت را به خریدار نمی‌گویند و بسیاری از خریداران مبل استیل با دیدن ظاهر زیبا و چشم نواز مبل اقدام به خرید مبل می‌کنند و شاید تا آخر عمرشان هم متوجه نشوند که مبل چوب و رزین خریده‌اند نه مبل تمام چوب!

 

دقت به فوم استفاده شده در ساختار مبل استیل

از دیگر مواردی که در هنگام خرید مبل استیل باید رعایت کنید فوم‌های به کار رفته در مبلمان استیل است بهتر است فوم به کار برده شده در ساخت مبلمان شما فوم سرد باشد زیرا فوم سرد حالت ارتجاعی دارد و پس از برخاستن از روی مبل سریعاً به حالت اولیه برمی‌گردد در صورتی که اگر فوم به کار برده شده فوم گرم باشد پس از برخاستن از روی ان کمی با تأخیر به حالت اولیه برمی‌گردد و پس از استفاده کوتاه مدت قابلیت خود را از دست می‌دهد.

 

رنگ‌ و ورق‌کاری مبلمان استیل یا سلطنتی

در سال‌های نه چندان دور برای رنگ آمیزی مبلمان فقط از رنگ‌های قهوه‌ای که بسیار رایج و باب سلیقه مردم بود استفاده می‌کردند. اما با گذشت زمان و تنوع سلیقه‌های متقاضیان مبلمان استیل، طیف بیشتری از رنگ‌ها برای رنگ آمیزی مبلمان استیل استفاده می‌شود و این موضوع سبب شده که متقاضیان مبلمان استیل به صورت آزادانه بتوانند مبلمان استیل با هر رنگی که می‌خواهند را انتخاب کنند. به طور معمول رنگ آمیزی مبلمان با استفاده از دو تکنیک رنگ‌های پلی استر و ورق کاری صورت می‌گیرد.

رنگ‌های‌ پلی استردر مقابل عوامل اعم از حرارت، رطوبت، چربی، جوهر و ... مقاومت بسیار خوبی دارند.

 

ورق کاری

در برخی موارد از ورق طلا و یا ورق نقره برای روکش چوب مبل استفاده می‌شود که باعث افزایش قیمت چشم گیر مبل می‌گردد. البته هنوز هم هستند کسانی که دنبال مبلمان گران‌قیمت و لوکس می‌گردند.ورق طلا یا ورق نقره و مس لایه‌های بسیار نازکی از این فلزات هستند که برای ایجاد نمای فلزی روی انواع مبل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

هنر پوشش دادن وسایل با لایه‌ی نازکی از فلزات که از روش‌های ساده آبکاری به شمار می‌رود سابقه‌ای دیرینه دارد که از آن برای پوشش دادن گچ بری ها، مجسمه‌ها، سطوحی دیوار و سقف، ظروف و ... استفاده می کرده‌اند.ورق طلا را می‌توان بر روی انواع بدنه مبلمان استفاده کرد و برای این کار از چسب مخصوص ورق طلا استفاده می‌شود. ورق طلا تغییر رنگ نداده و اکسید نمی‌شود.این ورق‌ها در انواع ساده و طرح دار هفت رنگ موجود می‌باشند.ضخامت ورق طلاها در حد میکرون بوده و با دست قابل شمارش نیستند .

 

مبل استیل - ورق کاری مبل

 

قیمت مبلمان استیل یا سلطنتی

هر چه که نوع چوب به کار برده شده در ساخت کلاف مبل استیل با کیفیت و مرغوب تر باشد و همچنین هر چه میزان منبتی کاری مبلمان بیشتر و عمق و تورفتگی و برجستگی‌های آن به چشم شما به وضوح دیده شود قیمت آن مبل بالاتر خواهد بود.

 

منبت کاری با دست یا با دستگاه

استقبال از هنر دستی منبت چوب بسیار کاهش یافته است و یکی از علل آن زمان بر بودن و قیمت بسیار بالای این کارهاست. منبت کاری دستی به راحتی قابل تشخیص است و هر چقدر هم که یک استاد کار ماهر عهده دار انجام منبت روی ان باشد باز هم گوشه‌هایی از کار برآمدگی و نامتقارن بودن‌های خیلی ریز وجود خواهد داشت. جای ابزارها کمی نامنظم تر هستند و به سادگی قابل تشخیص است.

 

 

منبت کاری که با دستگاه‌های سی ان سی مخصوص منبت کاری صورت می‌گیرد حرکت منظم و برش های یکنواختی روی چوب برجا می‌گذارد با کمی دقت قرینه بودن و یکسان بودن تمامی نقوش روی همه مبل‌ها را خواهید دید. همه گل‌ها و طرح‌های مبل یکنواخت و مشابه است. از دستگاه CNC برای تولید قطعات منبت شده برای تاج و دسته و حتی پایه مبلمان، بوفه و ساخت سایر قطعات با صرف هزینه و زمان کمتر و ظرافت بیشتر نسبت به روش سنتی به کار می‌رود.

با نتیجه گیری از این مطالب می‌فهمیم که منبت کاری انجام شده با دستگاه هم صرفه اقتصادی دارد و هم در زمان صرفه جویی می‌شود.

 

گارانتی مبل استیل

اکثر فروشندگان مبلمان استیل برای جلب اعتماد و هم چنین رضایت مشتری عنوان می‌کنند که محصول ان ها دارای ضمانت نامه است و برای این کار حتی مبلغ بیشتری را هم از مشتری می‌گیرند در صورتی که همه‌ی این وعده‌ها، واهی هستند و پس از فروش محصول ان قدر تبصره‌های موجود در ضمانت نامه ،زیاد است که عملاً مشتری از احقاق حق خود صرف نظر می‌کند. از این رو به شما توصیه می‌کنم که یا مبلمان استیل با کیفیت و مرغوبی را بخرید که دیگر نیازی به ضمانت نامه نداشته باشد یا این که ان مکانی که شما از آن جا خرید می‌کنید آن‌قدر معتبر باشد که بتوان به ضمانت ان اعتماد کرد.

 

مبل استیل - گارانتی مبل

 

مهم‌ترين كاربرد مبل استيل براي اتاق پذيرايي است. زيرا از آن‌ها زياد استفاده نمي‌شود و بيشتر زيبايي آن مدنظر است تا راحتي آن. به خاطر داشته باشيد كه ارتفاع نشيمن‌گاه مبل‌هاي استيل بالاتر از مبل‌هاي راحتي است و فوم يا ابر به كار رفته در آن‌ها انعطاف چنداني ندارد. اين دو مورد باعث مي‌شود كه مبل‌هاي استيل نشيمن راحتي نداشته باشند و براي استفاده طولاني مدت توصيه نمي‌شوند.

 

اما از آن جهت كه تركيب چوب و پارچه است و امكان منبت‌كاري بر روي چوب را در اختيار طراح و سازنده قرار مي‌دهد، زيباتر از مبل‌هاي راحتي هستند.  قسمت اعظم مبل استیل را کلاف آن نشکیل می‌دهد. به همین دلیل مبل استیل سنگین‌تر و مقاوم‌تر از مبل راحتی است. جنس چوب کلاف مبل استیل بسته به نوع و قیمت آن می‌تواند چنار، چوب‌سفید ، چوب گردو و چوب راش باشد.

 

که بهترین چوب برای استفاده در مبل استیل ، چوب گردو و راش است. معمولاً در کلاف مبل استیل کنده‌کاری‌هایی نیز وجود دارد که به آن منبت می‌گویند. اغلب مبلمان‌های استیل دارای تاج نیز هستند که قسمت اعظم کنده‌کاری‌ها روی تاج این محصولات انجام می‌شود. شاید زیبا ترین بخش مبل استیل قالب های منبت آن نیز باشد  .

مبلمان استیل غالباً 9 نفره است شامل یک کاناپه‌ی سه نفره، چهار مبل و دو صندلی میزبان. البته اقسامی از این مبل نیز هفت‌نفره‌اند.  همانطور که ذکر شد مبل استیل به دلیل کلاف محکم و سنگین، رنگ‌کاری، و منبت‌کاری به مراتب مستحکم‌تر و گران‌تر از مبل راحتی است. و اگر مشکلی در میزان هزینه برای خرید مبل و فضای مورد نیاز ندارید، پیشنهاد ما استفاده از مبل استیل است.

در خرید مبل استیل حتماً به جنس کلاف به کار رفته، کیفیت پارچه و فوم آن توجه داشته باشید. ضمناً مبلمان‌های استیل دارای تشک دوبل می‌باشند و بزرگترین مزیت مبل‌های تشک دوبل بر مبل‌های یک‌تکه و ساده این است که اگر ابر و اسفنج یا فنر تشک این مبل‌ها بخوابد و از بین برود، می‌توان به جای تعمیر کل مبلمان فقط تشک آنها را تعمیر کرد. ضمن اینکه معمولا دور تشک دوبل، زیپ بزرگی دوخته شده است و شما می‌توانید در صورت کثیف شدن پارچه، خیلی ساده آن را از تشک جدا کنید و بشویید

خب شاید از خود بپرسید که کدام یک می‌تواند گزینه‌ی بهتری برای منزل شما باشد و اصولاً کاربرد مبل استیل چیست؟

اگر مبل ارزانتر و اقتصادی‌تری می‌خواهید مبل راحتی مناسب‌تر است و اگر به دنبال یک مبل لوکس و زیبا هستید مبل استیل انتخاب بهتری‌ است. اگر دوام و مقاومت مبلمان نیز برای شما حائز اهمیت است.

 

باز هم مبل استیل از هر جهت مقاومتر و بادوامتر از مبل راحتی است. اگر به دنیال یک مبل غیر رسمی و به اصطلاح خودمانی می‌باشید مبل راحتی گزینه مناسبی است و اگر پرستیژ مبلمان برای شما مهم است و مبل را جزئی از زندگی خود می‌دانید مبل استیل را پیشنهاد می‌کنیم. در صورتی که فضای محدودی در منزل خود دارید مبل راحتی می‌تواند بهتر از مبل استیل باشد. چون مبلمان استیل به دلیل ابعاد بزرگتر و ۹ نفره بودن نیاز به فضای بیشتری دارد.در هر صورت چه در انتخاب مبل استیل و چه در انتخاب مبل راحتی باید به کیفیت محصول انتخاب شده توجه کرد تا بتوانید با توجه به هزینه و بودجه‌ی خود بهترین انتخاب را داشته باشید.

 

چه مبلي براي منزل شما مناسب است؟

قبل از انتخاب مبل لازم است به چند سؤال پاسخ بدهيد:

1 - مبل را براي اتاق نشيمن مي‌خواهيد يا اتاق پذيرايي؟

2 - بين سه معيار زيبايي، راحتي و كم حجم بودن، كدام يك اولويت بيشتري دارند؟

3 -چه قدر براي خريد يك دست مبل مي‌خواهيد هزينه كنيد؟

اگر منزل شما وسيع است و سالن پذيرايي از اتاق نشيمن جداست و هر دو اتاق فضاي بسيار خوبي براي چينش مبل دارد و شما نيز مشكل مالي نداريد، كار چندان سختي در پيش رو نداريد. كافي است يك دست مبل استيل براي پذيرايي و يك دست مبل راحتي براي اتاق نشيمن خريداري كنيد و خلاص. اما در شرايطي كه اغلب خانواده‌ها به دليل قيمت بالاي ملك و مسكن در آپارتمان‌هاي نسبتاً كوچك و نقلي زندگي مي‌كنند، مديريت فضاي داخل آپارتمان و انتخاب صحيح نوع مبل بسيار اهميت پيدا مي‌كند.

 

مبل استیل - مبل مناسب

 

معيار نخست – سليقه و سبك زندگي

يكي از مهم‌ترين معيارها در انتخاب مبل، سليقه‌ي شخصي شماست. به عنوان مثال برخي افراد علاقه‌ي خاصي به مبل‌هاي استيل دارند و علي رغم قيمت بالا و راحتي كمتر، آن را به مبل راحتي ترجيح مي‌دهند. از آن جهت كه مبل بخشي از اثاث و مبلمان (Furniture) داخل خانه شماست و مدام چشم شما به آن مي‌افتد و مرتباً از آن استفاده مي‌كنيد، خيلي مهم است كه از ديدن و كاربري آن لذت ببريد. لذا به سليقه و انتخاب خودتان اولويت بالايي اختصاص دهيد.

 

مسأله‌ي بعدي سبك زندگي شماست. بعضي افراد بسيار اهل مهماني رفتن و مهماني دادن هستند و برخي ديگر خير. بايد ببينيد در طول سال از اين مبل‌ها بيشتر قرار است خودتان استفاده كنيد يا ميهمانان. اگر خيلي مهمان به منزل شما رفت و آمد نمي‌كند و تعصب خاصي روي مبل استيل نداريد، مبل راحتي براي شما مناسب‌تر است.

 

معيار دوم – هزينه

قيمت مبل‌هاي استيل به طور ميانگين از مبل‌هاي راحتي بيشتر است. كنده كاري و منبت‌كاري روي چوب و اين كه روي هر چوبي چنين امري ميسر نيست، قيمت مبل‌هاي استيل را بالا برده است. 

 

معيار سوم – فضا

يكي از نكات بسيار مهم در انتخاب مبل، فضاي لازم براي تردد بين مبل‌هاست. حتماً اتاق يا سالني كه قرار است مبل‌ها در آن چيده شود را متر كنيد و طول و عرض تقريبي مبل‌هايي كه قصد خريداري آن را داريد از فروشنده سوال كنيد تا بعداً با مشكل كمبود فضا يا چيدمان مبل‌ها مواجه نشويد. اگر ميز ناهارخوري نداريد و سبك زندگي شما به گونه‌اي است كه شام و ناهار را دور سفره و بر روي زمين ميل مي‌كنيد، حتماً به فضايي كه براي چنين امري مي‌بايست آزاد باشد توجه كنيد.

 

معيار چهارم – دوام و زيبايي

برخي افراد در خريد مبل اين گونه تصميم مي‌گيرند كه مبل راحتي نسبتاً ارزان مي‌خرند ولي هر چند سال يك بار آن را عوض مي‌كنند. سناريوي ديگر اين است كه مبل بادوام‌تر مي‌خرند و بعضاً رويه‌ي آن را عوض مي‌كنند. انتخاب هر كدام از اين سناريوها در قيمت و رويكرد شما به خريد مبل بسيار مؤثر است.

 

معيار پنجم – طراحي و نشيمن

حتماً در زمان گشت و گذار براي خريد مبل، نشيمن مبل‌ها را امتحان كنيد. يكي از مهم‌ترين معيارهايي كه صرفاً از طريق نشستن بر روي مبل به دست خواهد آمد، ميزان راحتي نشيمن مبل است. برخي مبل‌ها فاقد پشت سري هستند. يعني پشتي مبل كوتاه‌تر از گردن شما طراحي شده است. لذا اگر به عادت روي مبل خواب‌تان مي‌برد يا بدتان نمي‌آيد كه روي مبل چرتي بزنيد، اين مدل طراحي براي شما مناسب نيست. بعضي افراد نيز عادت دارند كه روي كاناپه بخوابند، اگر جزو اين افراد هستيد، حتماً راحتي كاناپه را از اين حيث امتحان كنيد.

به گزارش خبرنگار مهر، هنر منبت از هنرهای ظریف و مشکل است که با کاردکهای مخصوص بر چوب کنده کاری می‌شود و علاوه بر منحصر به فردی، سبک و سیاق خاص خود را دارد.

منبت یکی از صنایع دستی استان همدان است و اگر چه جزو هنرهای بومی این استان محسوب نمی شود اما حدود پنج هزار صنعتگر در این عرصه فعالیت می کنند.